Kúl könyv-képregény alsó középosztálybeli korakamaszoknak

Terri Libenson, a szindikátusi The Pajama Diaries képregénycsík alkotója 2019-ben fejezte be Silver Reuben-díjas (az amerikai Nemzeti Karikatúra Szövetség elismerése) sorozatát, hogy új útra lépve becsatlakozzon a nagy piacot jelentő hibrid regények piacára. Emmie és barátai sorozatcím alatt ifjúsági sorozatba kezdett. A tizenkét-tizennégy éveseknek szánt széria részei ugyanabban az általános iskolában játszódnak, kötetenként egy-egy tanulót helyeznek középpontba, a mellékszereplőként felbukkanó gyerekek lesznek a további kötetek központi alakjai. Láthatatlan Emmie, Álmodozó Izzy, Páratlan Jaime, Állhatatos Brianna – a lányok történetei után Az igazi Tyler kötetben megismerhetjük egy kamaszodó fiú belső töprengéseit, miközben sorsfordító folyamatokon és történéseken megy át.

Alice már elunta, hogy tétlenül üldögéljen nénje mellett az árokparton. Egyszer-egyszer bepislantott abba a könyvbe, amelyet a nénje olvasott, de nem voltak benne se képek, se versek.
Mit ér egy könyv – gondolta Alice – képek meg versek nélkül?

Hogy mikor alakult ki a hibrid regény, melyik milyen arányban és kivitelben tartalmaz képet, szöveget, képregényt, firkát és egyéb elemeket, rendkívül érdekes, szakdolgozatnyi téma, nem is teszünk úgy, mintha ismernénk a prózai szöveg, a karikatúra és a képregény itt látott, különleges ötvözetét. A vélt közmegegyezés szerint minél fiatalabb egy ember, annál kevesebb szöveg és több kép kell az olvasnivalóba. Felnőttként már nem szükséges, de igény szerint lehetséges szövegközi illusztrációk elhelyezése. Terri Libenson korakamaszoknak ír és rajzol, az arányok nála szinte teljesen kiegyenlítettek, becslés alapján harmad rész karikatúra, harmad rész szöveg, harmad rész képregény – sajátos olvasói attitűdöt igénylő megoldás, aki sok ilyen könyvet forgat megfelelő korban, biztosan nem lesz gondja felnőttként se a szövegek se a képregények befogadásával.

„Klikk, szerelem, képregény a felső tagozatban” – hirdeti a főcím. Tyler története egy, illetve két művészi vénájú korakamasz története, akik az egyik féléves órai feladatra közösen próbálnak meg egy munkát létrehozni, miközben egyikük illusztrált prózában, másikuk képregényben vezet naplót.

A „klikk” ezen évek bandásodását jelzi, megalázó vereségeket és nagy győzelmeket barátság-fronton, árulásokat, egymás háta mögötti csúfolásokat, sok szégyent és ritka boldogságot az érzékenyebbeknek. Szerelem? Ki kibe mikor mivel miért és hogyan, nincs érdekesebb téma ezen korosztály (és a többi) számára. Az iskola és a kosárlabda mellett zajlanak az otthoni hétköznapok, átlagos amerikai családok sorsának tanúi lehetünk, a problémáik hasonlók ott is, mint itt.

(Nem bírom ki, hogy ne ajánljam a témában két kedvencemet, Aszlányi Károly, a fiatalon tragikusan elhunyt írózseni Az Északi-park felfedezése és Kalandos vakáció című humoros-mély műveit Gugi Sándor rajzaival – a harmincas években írt könyvek óta semmit nem változtak a kamaszszív hangjai)

A sokrétű Maxim-kiadó Delfin-könyvek sorozatában nagy számban kínál kipróbált, bevált (mega)bestseller gyermek- és ifjúsági olvasnivalót, Az igazi Tyler is ezek közé tartozik, nyugodtan tehetünk egy próbát vele, hogy a letisztulásig kicsit összekuszáljuk gyermekünk lelki világát.

Lénárd László

Jóval több előzetes oldal megtekinthető a kiadvány adatlapján:

Cím: Az igazi Tyler
Szerző(k): Terri Libenson
Kiadó: Maxim
Ár: 3999 Ft
Formátum: keménytáblás kötet
Terjedelem: 384 oldal
Megjelenés: 2024.06.13.
Megvásárolható: Könyvesboltok
Online vásárlás: a kiadó honlapján...