Zombor, a dacos kamasz

Több szempontból különleges kiadványt fújt be a postaládánkba egy lanyha nyári szellő, mely átlapozva frissítő fuvallatként élénkítette fel a levegőt a nem létező szerkesztőségi irodában.

Előjele nem volt. Se reklám, se beharangozó, megjelent, mint a száraz, fehér égen a nyári vihar.

Különleges, mert a Zrínyi, hagyományosan műszaki- és katonai kiadó, nem sok képregényt adott ki eddig, honlapjukon a kiberbűnözéssel foglalkozó a Démonkard bukása és a Bevetésre kész – Túszmentés háborús övezetből című, valószínűleg oktató jellegű 8-8 oldalas mű található, szerzők feltüntetése nélkül.

Valamint jelen ajánlónk tárgya, a Zombor.

Különleges, mert az ötletadó dr. Hajdú Ferenc mérnökezredes, a Magyar Honvédség Modernizációs Intézet Innovációs Igazgatóság igazgatója, az NKE oktatója, a Haditechnika egykori felelős szerkesztője. Az író Becskei Gábor, az Őrszem és Káoszkreátor szerzője, és rajzolója a mindannyiunk által jól ismert Vadas Máté, többek közt a Gór láncai, Titánember alkotója, utóbbinak rajzolója.

Mi sült ki ebből, mi ez a kiadvány?

Legújabb képregénysorozatunk a honfoglalás idején játszódik, melyben egy fiatal fiú, Zombor kalandokkal teli felnövekvés-történetét ismerhetjük meg. Az első epizódban nemcsak elődeink életébe pillanthatunk bele, de szerepet kap a varázslat is.

– írja a kiadó honlapja.

Az alapötlet, a kibontakozó történet Vadas Máté rajzaival és színeivel, melyek a történelmi hátteret inkább sejtetik, mint „utolsó szögig hűen” ábrázolják, frissen ható, modern, filmre kívánkozó kalandos akció- és bosszútörténet varázsmesével ötvözve. Ezek azok a mesék a mitikus meséken belül, amelyekben a Néprajzi Lexikon alapján „varázslók, elvarázsolt személyek, városok, varázstárgyak szerepelnek”. Mesénkben négy tárgy jelenti a népmesei vonalat.

Szimbolikusan generációváltó történet, ahol az előző generáció már nem, az új még nem illeszkedik a világ ősi rendjéhez, oda ahol Boldizsár Ildikó tanulmánya szerint:

A varázseszközök egyik csoportjának megszerzéséhez elengedhetetlen a hős „helyes magatartása”… Ezek szerint kötelező a jóságot tanúsító viselkedés az adományozó, az állatok és az öregek iránt; kötelező kiválasztani a legszerényebb ajándékot, a legveszélyesebb utat, s főleg a legrosszabb alternatívát; kötelező a kérdésre felelni, közölni valamely információt; de pozitív eredményre vezethet az információ birtoklása is; továbbá, ha az adományozó arra ösztönzi a hőst, hogy megtegyen valamit, akkor azt köteles megtenni; de a tilalom betartása is vezethet sikerre, megsértése viszont büntetéssel jár. Ugyanekkor a hős és az ellenfél szabályai szerint az ellenféllel szemben keménységet kell tanúsítani könyörületesség helyett; az ellenfél ösztönző parancsait nem szabad végrehajtani.

Főhősünk dacos kamasz, kavarognak benne az érzelmek, és még csak érzi ősei tanításai lényegét, apja pedig már nem képes követni azokat.

Első gyanúnk ellenére a Zombor érezhető szándéka szerint nem propaganda, nagyon nehéz azt mondani, hogy a kiadó toborzási céllal készíttette el a képregényt, semmi erre utaló jel nincs benne, legfeljebb egészen fiatalok számára népszerűsíti a katonai élettel való együttélést, mely eleinkre volt jellemző. Nincs benne didaktikus ismeretterjesztő szándék, bár Zombor családjának ellenfelei nem tiszta szándékú emberek, minimális a mostanában több történelmi képregényben megjelenő erkölcsi fölény, mindentudás a „jók”, a magyarok részéről, az egész művet a heroizmus helyett inkább valamiféle bölcs belátás jellemzi. Több korosztály számára élvezhető kiadvány, öröm ismét magyar mágikus történetet olvasni az amerikaiak mellett.

A Zombor egy kitűnően kitalált, felépített és tálalt sorozat első része – vegytiszta szórakoztatás a legjobb formájában.

Lénárd László

Cím: Zombor #1
Szerző(k): Becskei Gábor, Vadas Máté
Kiadó: Zrínyi Kiadó
Ár: 1500 Ft
Formátum: füzet
Terjedelem: 26 oldal
Megjelenés: 2024.08.
Megvásárolható: Közvetlen a kiadótól
Online vásárlás: a kiadó honlapján...