Képregény.net tézisek

Értékpluralizmus

Egy átlagos, ma az internetet rendszeresen böngésző egyénnek már kiforrott véleménye van arról, hogy mit akar látni, hogyan akarja, hogy a számára fontos információ tálalva legyen. Megvannak számára bizonyos értékek, amik a honlapon tartják őt, és van rengeteg más érték benne, amiket ugyancsak szeretne felfedezni.

A képregényeket kedvelők nagy általánosságban művészlelkek, kissé talán filozofikus beállítottságúak, vagy egyszerűen csak szeretnek a képes történetek világába elvándorolni. Tekintve, hogy a téma iránt érdeklődők általában rendkívül nyitottak sok más érték és téma felé is, fontosnak gondolható, hogy a témában szolgáltató honlapok is elősegítsék számukra a sokféleség lehetőségét. A honlap témája azonban nagyon merev és szigorú: szinte abszolút nincsen más kapcsolódási pont, amivel kilépne a saját témájából.

Egyetlen egyet tudnék kiemelni, ez pedig a Moziarchívum. Elsőre talán furcsának tűnhet, hogy egy képregényekkel foglalkozó honlap cikkeket ír filmekről is, de a filmek témáját megfigyelve rögtön megérthetjük ezt is: mind egytől egyig valamiféle adaptáció, melynek eredetije egykor képregényként is megjelent. Ez azonban nem ad kellőképpen teret az ember értékpluralizmus kielégítésére, ezért azt kell mondjam, hogy ebben a szempontban a honlap alul maradt sok rajongó egyéni blogjával szemben.

Hálózati tudásélmény

A képregényrajongók között mindenki rendelkezik egyfajta alaptudással, mely az adott témához köti, éppen ezért gyakran nem is az a lényeges, hogy ki mennyi tudással bír, hanem hogy a saját véleményét hogy képes másoknak úgy átadni, hogy abból tudás legyen. Ez talán egy kicsit furcsa megközelítése a tudásélménynek, de ezen a témán belül a hangsúly mindig is a véleményeken volt, sosem a tárgyi tudáson.

Érdekes módon a képregény.neten egy meglehetősen rugalmas hierarchia alakult ki. A cikkírók és kritikusok elindítanak egyfajta vitát az általuk feltöltött tartalommal, amikhez a hozzászólásaikkal minden egyes felhasználó hozzáad egy kicsit. Itt a tudásélmény sokkal inkább egyfajta közösségi véleménymegosztás, mint tényleges tudásátadás.

A téma speciális, de mivel az érdeklődőknek rendkívül sok lehetőségük van arra, hogy átadják másoknak a tudásukat – hiszen mindig is jelennek meg újabb és újabb kötetek, melyekről véleményt lehet írni – ezért a specialitás ellenére is változatos és sokszínű a hozzászólások mennyisége. A főoldalon kívül pedig gyakran vonul el a diskurzus a fórumok topikjaiba, ahol tovább folyik a beszélgetés, hiszen majdnem minden, a honlapra felkerülő cikknek, további tematikai bontásban van saját fórum topikja.

A bővítés tehát folyamatos, és az egyes téma mindig úgy van tálalva, hogy az adott cikkből még a laikus is annyi információt szűrhessen le és érthessen meg, amennyi neki kell. A további, mélyebb tudás feltárására mindig ott vannak a hozzászólások és fórumok.

Hálózati időélmény

A honlap magyarok által van szerkesztve, magyar témáról szól és kifejezetten a hazai közönség számára készül. Éppen ezért az időzónákból fakadó problémák ezen honlap esetében nem jelennek meg, a cikkekre általában a felkerülésük után néhány órával már érkeznek hozzászólások, és az adott „vita” gyakran már azon a napon lefolyik.

Érdekesnek mondható, hogy ezen a honlapon az időélmény meglehetősen szűk, ám ez nem jelenti azt, hogy nincsenek több napig tartó beszélgetések. Ezek legtöbbje a fórumok topikjaira szűkül, mert a honlap főoldalán megjelenő cikkekre általában csak az első napon érkeznek megjegyzések. Ez valamiféle néma megállapodásnak is mondható, vagy talán a felhasználók maguk akarják „tisztán tartani” a főoldalt, ez számomra megmagyarázhatatlan maradt. Talán csak úgy gondolták, hogy a főoldalon a frissítések folyamán hamarabb elvesznek a cikkek, hiszen azok egy idő után lecsúsznak a kezdőoldalról, míg a fórumon az új hozzászólást kapott topikok mindig az oldal elejére ugranak.

Hálózati térélmény

A honlap nemrég dizájnváltáson ment keresztül. Amikor elkezdtem írni a cikket, a kezdőlap tetején található volt egy kis slide frame, ami folyamatosan pörgette a négy legfrissebb hírt a feltöltések közül, ezen kívül a színséma és az elrendezés is egy kicsit más volt. Alapjaiban viszont minden maradt a régiben, és az új dizájn semmiben sem akadályozza a felhasználókat a jó navigációban. Nem történtek drasztikus átrendezések, nem szűntek meg, íródtak át menüpontok, tehát a honlap továbbra is egyszerűen navigálható, a váltás nem tett semmiféle kárt benne. Az egyértelműen képregényes, színesebb dizájnt egy sokkal „realisztikusabb” váltotta fel, ami azonban sokkal inkább megfelelő lenne egy elsődlegesen filmekkel foglalkozó honlapéhoz.

A honlapon torzulás, vagy túlzott ragaszkodás a virtuális térhez nem figyelhető meg. A dizájnváltás nem okozott semmiféle káros visszahatást, és a felhasználóknál sem alakult ki ’függőség” a honlap nyújtotta tér iránt. A honlap még a regisztrált felhasználóknak sem nyújt olyan otthonosságot, amihez túlzottan ragaszkodnának, ezért a kiszakadás sem jelent semmiféle veszélyt. A honlap kifejezetten megmarad a témájában, egy egyszerű hírportál szerű kinézettel, különösebb testreszabási lehetőségek nélkül.

Oldalak: 1 2 3 4 5 6