Budapest Comic Con 2024

Az idén május 18-án és 19-én megrendezésre kerülő Budapest Comic Con elképesztő méretű, kétnapos geekfesztivál lesz. A Hungexpo három csarnokában, gakorlatilag négy különböző eseményt tudtok meglátogatni a belépőtökkel:

– idén először rendezik meg a Board Game Expo-t, ahol minden a társasjátékokról szól majd. Itt fogja a Magyar Társasjáték Egyesület átadni a 15. Magyar Társasjátékdíjat, kipróbálhattok többszáz társast, indulhattok versenyeken, kvízeken. A színpadon a közösségi finanszírozástól a társasjáték tervezésen át még többek között a játékok és a képregények kapcsolatáról is hallhattok előadásokat.

– az OGEX – Országos Gaming Expo az esportok rajongóinak szól eslő sorban. A megyeszékhelyeken megrendezett országos rodshow utolsó állomása a napjainkban legnépszerűbb ejátékok mellett retro gamer múzeummal, Star Wars kiállítással, vetélkedőkkel várja az érdeklődőket.

– az öt éves KoreaON kulturális fesztivál is a Budapest Comic Con vendégrendezvénye lesz az idén, a Korai Kulturális Központ és a HanYou Alapítvány támogatásával. Számíthattok tánc és taekwondo bemutatókra, kézműves árusokra, és hamisítatlan keleti gasztroélméynekre.

– és itt van természetesen maga a Budapest Comic Con, ahol két napon át találkozhattok színészekkel, cosplayerekkel, hazai és külföldi képregényalkotókkal. Négy saját színpadán párhuzamosan zajlanak majd koncertek, kvízek, panelbeszélgetések és előadások. Az Artist Alley közel negyven különféle hazai és külföldi árust vonultat fel. Idén egy új helyszínnel is bővült a Con, ez a Comic Con Kids zóna, aminek lesz saját jelmezversenye, LEGO építősarka, kézműves foglalkozásai, és itt kapnak helyet az olyan gyerekkiadványokra szakosodott kiadók, mint  a Kolibri vagy a Maxim is. A Szupercsalád – gyermekrajz-pályázat díjátadója az MKSZ Képregény színpadon lesz megtartva, a Vad Virágok Könyvműhely támogatásával.

Nekünk, képregényeseknek, természetesen az „E” csarnokban található KépregényZóna a legfontosabb helyszín. A Comics Artist Alleyben találjátok a hazai alkotókat és az alkotócsoportokat. Mutatjuk is, kiket:

Hozzájuk kapcsolódóan nemsokára mutathatunk még valamit, ami szintén egy újdonság, és remélhetőleg hagyományt is teremt.

Sztárvendégekből is több lesz, mint eddig, és a külföldi nagy nevek mellé két hazai szerző is társult:

John Higgins neve biztos minden képregényrajongónak ismerősen cseng. Itthon a Watchmen és a Gyilkos tréfa színezőjeként ismerhetjük a munkáságát, de kiváló rajzoló is. Rengeteg szerzői képregénye mellett dolgozott a Hellblazeren is a Vertigonak, és a 2000AD oldalain is rendre találkozhatunk munkáival. Ezek közül a legfrisebb sorozata a Dreadnoughts, ami gyakorlatilag Judge Dredd világának előzménysorozata, és szinte horrorba hajló borzlamakkal illusztrálja, hogyan süllyed egy ország a fasizmusba.

Mit vigyél hozzá dedikálni: nos, a Watchment (FUMAX) vagy A gyilkos tréfát (Kingpin) semmi esetre se hagyjátok a polcon. Viszont a Fekete-Fehér Kockás 2024/3-as száma is megvásárolható lesz a helyszínen a webshopos megjelenés előtt, és a Vitanum készült egy meglepetéssel: a magazin nagyját Higgins 2000AD-s munkái teszik ki!

 

Patricia Martin spanyol képregényrajzoló és illusztrátor, aki leginkább borítókat és a végtelenségig letisztult, pár vonalas, negatív térrel játszadozó illusztrációkat és printeket készít magazinoknak és a legnagyobb képregénykiadóknak. A Valiant kiadó címeinél kezdett el először színezőként, oldaltervezőként, végül rajzolóként tevékenykedni Raul Allén mellett. Olyan sorozatokon dolgoztak együtt, mint a LiveWire, az Eternal Warrior vagy a Secret Weapons. Korábban Raul is társrajzolóként tevékenykedett a Marvelnál David Aja mellett, és szintén rengeteg borítót tervezett a legnagyobb kiadóknak.

Mit vigyél hozzájuk dedikálni: a legfrissebb közös munkájuk a Dűne képregényes adaptációja, aminek most dolgoznak a harmadik kötetén, és az első két kötet elérhető magyarul is a GABO kiadónál.

Manuel García szintén spanyol száramzású képregényrajzoló a kétezres évek elején tört be az amerikai mainstream képregénypiacra. A DC-nél kezdte, olyan címeken dolgozott, mint a Justice League, a Checkmate vagy a Spectre. A Marvel is gyorsan felfigyelt rá, és mára több, mint nyolcvan füzetet rajzolt nekik, a fiatalabbaknak szóló Marvel Adventurestől kezdve a Vasember Noiron át Rejtélyig vagy a Mennydőrgőkig.

Mit vigyél hozzá dedikálni: Pókember: Kitörés (Kingpin) kötet remek választás, vagy kápráztassátok el a Bloodshot (Goobo) kötettel.

A szöuli Park Jae Kwang a világhírű SUPERANI stúdió és alkotói kollektíva tagja, ahol Kim Jung Gi mester alatt fejlesztette ki elképesztően részletes és dinamikus rajzstílusát. Nyugaton a SUPERANI kollektíva artbookjaiban megjelent illusztrációiról ismert eslő sorban, de dolgozott már a DC-nek, és a francia Glénat kiadónak is. Vendégelőadóként elkíséri Kim Hyun Jin nagymester is, aki amellett, hogy a SUPERANI stúdió alapítója és igazgatója, a stúdióban és világszerte online is haladó rajztechnikákat.

Mit vigyél hozzá dedikálni: Batman: A világ (FUMAX) kötetben megjelent egy 10 oldalas története, és a Conon lesz kapható az új Conan, a barbár – Elveszett legendák 2. (Képes Krónikák), amiben A Fekete Kör népe novella feldolgozását rajzolta meg.

Marco Mastrazzo feltörekvő olasz borítórajzoló, aki a Bonelli Dylan Dog sorozatainak borítóival kezdte pályafutását. Tehetségére felfigyeltek a tengeren túlon is, és egyre több exkluzív borítóvariáns jelenik meg tőle elsősorban a Marvel címeihez, de dolgozik a DC-nek, az Image-nek, a Boom-nak és a Dynamite-nak is.

Mit vigyél hozzá dedikálni: magyar kiadvány még nem jelent meg a borítójával, de ha lapul otthon egy blank coveres füzeted, azzal nem lőhetsz mellé. Ha nincs, akkor a Dave’s Comic Shop kínálatában találsz aláíratható füzeteket.

A hazai sztáralkotói különítmény idén László Márk és Felvidéki Miklós párosából áll. Márk saját szerzői munkái mellett leginkább a Jim Henson’s Storyteller sorozatban megjelent füzetéről, és a Dark Horse Comics kiadónál megjelent három rövid Hellboy történetéről híres. Miki nevével 2006-7 magasságában találkozhattak már a Pinkhell olvasói, azóta több antológiában és önálló kötetben is megjelentek munkái. Eric Skillman íróval közösen készült képregénye, az Action Journalism – ami magyarul Kate Kelly, a tettre kész Hírvadász címmel jelent meg tőlünk – először a Comixology platformján volt elérhető. Azóta az ONI Press kiadásában megjelent a sorozat átdolgozva az amerikai szabvány comic formátumra és kiszínezve.

Mit vigyél hozzájuk dedikálni: Márkhoz a diplomamunkáját, A kisfiú és a szellembohóc (SZIF) vagy a Hellboy és a P.K.V.H – Hellboy Budapesten (Vad Virágok Könyvműhely) füzeteket ajánljuk, de ha van kéznél az amerikai FCBD Hellboy füzetekből, esetleg a Storytellerből, azok is mind remek választások. Mikihez a Kate Kelly, a tettre kész Hírvadász (kilencedik.hu) albumot ajánljuk elsőként nyilván, de ha van otthon régóta őrizgetett Némajáték, Pinkhell vagy A Fiú, akit Zsuszinak hívtak, akkor mindenképpen hozzad azokat is. Akkor sincs baj, ha ezek közül nincs otthon semmi, mert a frissen megjelenő Magyar Rocktörténet ’80-’90 (Képes Krónikák) album egyik korszakát is Miki rajzolta.

Természetesen nem lene teljes a KépregényZóna a hazai képregénykiadók nélkül, hiszen milyen Comic Con lenne, ha nem tudnátok képregényeket venni? Mutatjuk is, kiknél lehet feltankolni:

Emellett több képregénybolt is kint lesz a Conon. Hazai és külföldi képregények, képregényes kellékek és figurák széles választékával vár mindenkit a: Cable Comics Hungary, a Dave’s Comic Shop, a Képlegény, a My Comic Center és a Nagymama Padlása.

Nézzük, milyen képregényes programok, beszélgetések és előadások lesznek ez alatt a két nap alatt:

KépregényZónában találjátok az MKSZ Képregény színpadot, ahol egész nap a képregényeké a főszerep.

Szombat:

10:40-10:50 – Megnyitó – A színpad házigazdái – Jákói Dávid, Kovács Milán és Kóbor Róbert – röviden ismertetik a napi programot.

11:00-11:45 – Magyar képregényrajzolók Amerikában 1. – Mítosz vagy valóság? – Kovács Milán beszélget Fábián „Fabe” Istvánnal (AllStar) és Varga Tomival (Az Operaház fantomja), akik az amerikai Kubert Iskolában tanultak képregényrajzolást, valamint Vályogos Balázs képregényrajzolóval, a 2016-os Top Cow tehetségkutató győztesével.

12:00-12:30 – Egy képregényborító anatómiája – Az Alfabéta-díjas rajzoló, Tebeli „Brazil” Szabolcs beszélget Marco Mastrazzo híres olasz borítófestővel. Mi kell egy kitűnő borítóhoz, ami azonnal kell a Marvelnek?

12:45-13:30 – Félelem és rettegés: horror Magyarországon – Beszélgetés a Fábián Péterrel és Kozmajer Viktorral, a Bloodlust cyberpunk-fantasy képregénysorozat alkotóival, a Mácsai Mikul animátorral, a Zombie Road RPG-játék tervezőjével és Robert Marko Bøsevel, az Alice horror képregény alkotójával. A beszélgetés moderátora Demus Zsófia.

13:45-14:30 – Rajz Harc! – Élő rajzverseny – Két szupersztár rajzoló csap össze, a koreai Park Jae Kwang és a Korcsmáros Pál-díjas magyar László Márk.

14:45-15:30 – A Dűne vizuális krónikásai – Karrier retrospektív Patricia Martinnal és Raul Allénnel, a Dűne képregényadaptációjának alkotóival. Milyen a legnagyobb kiadóknak, a New Yorkernek, vagy akár Quentin Tarantinonak rajzolni?

15:45-16:30 – idols – sci-fi képregény a jövő generációjáról – Kovács Milán és Tebeli „Brazil” Szabolcs a Budapest Comic Conon debütáló cyberpunk-scifi képregénye rengeteg hazai- és külföldi alkotó részvételével készült. A beszélgetésen a két alkotón kívül Odegnál Róbert filmrendező, a képregény BCC-exkluzív borítójának festője; valamint Várai Artúr (képregényrajzoló, illusztrátor és grafikus) vesznek részt. A beszélgetés alatt egy exkluzív – eddig be nem mutatott – werkfilmet is láthat a közönség.

16:30-16:40 – Képregényes Kvíz Show – Képregényes kvíz értékes ZSIGER.hu kiadós és Budapest Comic Con nyereményekért.

17:00-17:45 – 5Panels – Egy magyar alkotói kollektíva története – Demus Zsófia beszélget a csoport történetéről, újdonságairól és jövőbeli terveiről Szebeni Péterrel és Pádár Ádámmal.

17:45-17:55 – Elköszönés – A színpad házigazdái röviden ismerteteik a vasárnapi programot. Tapsvihar, ováció!

Vasárnap:

10:40-10:50 – Megnyitó – A színpad házigazdái röviden ismertetik a napi programot.

11:00-11:45 – Képregényes világépítés – Miért nélkülözhetetlen egy jó történethez?  – Vass Róbert beszélget Rédei Viktória és Hollerbach Emil képregényalkotókkal a képregényes világépítés mikéntjeiről és buktatóiról.

12:00-12:45 – Rajz Harc! – Élő rajzverseny – Két szupersztár rajzoló csap össze, a spanyol Raul Allén és az Alfabéta- és Korcsmáros Pál-díjas magyar Felvidéki Miklós.

13:00-13:45 – Rockerek és Barbárok – Mészáros János, a Képes Krónikák kiadó vezetője bemutatja a Budapest Comic Conra megjelenő két új kiadványukat, a Magyar Rocktörténet és a Conan, a barbár második köteteit számos hazai alkotóval együtt.

14:00-14:45 – Marvel vs DC: egy képregényrajzoló vallomásai – Melyik kiadónak jobb dolgozni, a Marvelnek vagy a DC-nek? Beszélgetés Manuel Garcia világhírű képregényrajzolóval.

15:00-15:45 – Magyar képregényrajzolók Amerikában 2. – Az amerikai álom – Felvidéki Miklós (Kate Kelly) és László Márk (Hellboy) elmesélik hogyan kell elindítani egy nemzetközi rajzoló karriert.

15:45-15:55 – Képregényes Kvíz Show – Képregényes kvíz értékes Budapest Comic Con nyereményekért.

16:00-16:45 – Színes festék, tarka tinta képet fest a rajzpapírra – Mit is csinál egy képregény színező? John Higgins, a Watchmen és a Batman: A gyilkos tréfa világhírű színezője beszélget Varga Tomival (Az operaház fantomjam, TMNT) és Pilcz Rolanddal (Kalyber Joe, YKX). Moderál Kovács Milán (GOTTHEM, idols) képregényalkotó.

17:00-17:45 – Rajz Harc! – Élő rajzverseny – Két szupersztár rajzoló csap össze, a spanyol Manuel Garcia és az ötszörös Alfabéta-díjas magyar Tebeli „Brazil” Szabolcs.

17:45-17:55 – Elköszönés – A színpad házigazdái megköszönik a figyelmeteket. Még több taps és ováció kíséretében elfogyasztják a virágcsokrokat a színpadon.

A Mastercard Nagyszínpadon három képregényes panelt nézhettek meg:

Szombat:

13:15 – 14:00 – John Higgins beszélget Kovács Milánnal a munkásságáról és a képregényes életről. A panel végén kerül sor a Watchmen-pályázat díjátadójára.

16:30-17:15 – Futaki Attila emlékpanel, Jákói Dávid  moderálásában. Cserkuti Dávid, Felvidéki Miklós és LeMon Vox emlékeznek meg Attiláról egy kötetlen beszélgetés keretein belül. A panel végén kerül sor a Futaki-díj átadására.

Vasárnap:

13:00-13:30 – Kóbor Róbert a világhírű SUPERANI rajzstúdió történetéről, jelenjéről és mindennapjairól beszélget Kim Hyun Jin és Park Jae Kwang alkotókkal.

Cosplay Színpadon két képregényes előadás lesz:

Szombat:

12:00-12:30 – Batman: A sötét lovag. Halmi Zsolt tart előadást Gotham védelmezőjéről.

Vasárnap:

11:45-12:15 – Ricz előadása Toriyama Akira életéről és munkásságáról.

Board Game Expo színpadára is jutott egy képregényes program:

Szombat:

16:00-17:00 – Tabletalk Podcast – Társasjáték vs. képregény

Ha eljutottatok eddig a cikkben, akkor láttátok, hogy elég erős képregényes felhozatallal vár mindenkit a Budapest Comic Con. Az igazi Con-élményhez már csak TI hiányoztok! Ottali!