A bori notesz története – Zograf Kiállítás

November 26-án lesz a megnyitója A bori notesz története című Zograf-kiállításnak a budapesti 2B Galériában.

Aleksandar Zograf szerb grafikus, képregényrajzoló gazdag és szerteágazó munkásságából két anyagot választottunk ki kiállításunkra, melyeket ez alkalomból nem füzetben, hanem a falakon, poszterek formájában mutatunk be. Az egyik Radnóti Miklós életének végső, a bori munkatábortól a meggyilkolásáig tartó szakaszáról szól (Magyarországon korábban a Csillagszálló folyóiratban jelent meg). A másik munka egy belgrádi zsidó lány, Hilda Dajč története, aki a német megszállás alatt önkéntes nővérként dolgozott a gettóban. A szerb zsidók nagy részével együtt a nácik őt is meggyilkolták. Ezt a képregényt néhány éve a szerb oktatási minisztérium és az izraeli nagykövetség adta ki, és ingyenes oktatási anyagként a szerbiai iskolák rendelkezésére bocsátotta.
A megnyitón levetítjük a Kaktus Kid utolsó kalandja című animációs dokumentumfilmet is. A filmben életre kel a II. világháborúban kivégzett Veljo Kockar képregényrajzoló Kaktus Kidje és beköltözik Zograf életébe.

Aleksandar Zograf (eredeti neve Saša Rakezić) szerb képregényrajzoló, leghíresebb művei a Life Under Sanctions, a Psychonaut, a Dream Watcher és a Bulletins. Zograf a 90-es évek eleje óta aktív a nemzetközi színtéren, amikor is olyan amerikai képregény-antológiákba válogatták be a munkáit, mint a Weirdo és a Zero Zero, illetve a Seattle’s Fantagraphics Books is publikálta néhány képregényét. Zograf műveit számos európai folyóiratban is – többek között a francia L’Association, az olasz PuntoZero, a német Jochen Enterprises, a spanyol Under Comics – közölték.

Az esemény oldala a Facebookon.