És most a személyes toplistáim! Próbáltam minél változatosabb listákat összeállítani nektek, amelyek a lehető legátfogóbban mutatják be a kedvenc vagy a legkevésbé tetszetős pillanatokat a sorozatból – már ami az én véleményemet illeti. Lehet velem egyetérteni, lehet vitatkozni is az Ultimate Marvel 4.0 fórumban, de a végén úgyis mindig nekem van igazam. Nem? Dehogynem!
A LEGÉRDEKESEBB „ÚJVILÁGIASÍTÁSOK”
Azaz az eredetitől legjobban, legötletesebben eltérő újvilági szereplők a sorozatban. Lássuk!
5. Vészmanó
Az Újvilágban a Vészmanóból egy hatalmas, ész nélkül tomboló, beszélni is alig bíró szörnyeteg lett, aki az ifjú Harry Osbornból változott át egy szer hatására. Nem kicsit különbözik az eredeti, röpdeszkás bűnözőzsenitől, de nem kerülhetett feljebb a listámon, mert gyakorlatilag teljesen ugyanolyan, mint a Zöld Manó. Csak nem zöld.
4. Vérontó
Az Újvilágban egy gyilkolni vágyó szimbióta helyett egy mesterségesen létrehozott teremtményt kaptunk, aki még beszélni sem tudott, és nem volt szüksége gazdatestre. Önállóan ténykedett, és nem gonosz célok vezérelték, hanem egyszerűen táplálkoznia kellett, amikor embereket ölt. Persze ez így is elég gonosz.
3. Venom
A földönkívüli szimbióta az Újvilágban egy rákot gyógyító, tudattal rendelkező anyag volt, a „Ruha”, amelyet Peter és Eddie szülei találtak fel. A gazdateste felett hasonló módon veszi át az irányítást, de az eredettörténete egészen más, mint a klasszikus Venomnak. Eddie sem egy felnőtt rivális, hanem egy fiatal diák, aki képtelen uralni a „Ruhát”.
2. Gwen Stacy
A visszafogott, aranyos Gwen Stacy az Újvilágban egy igazi vadóc lett, teli testékszerekkel, lázadó stílussal, forró fejjel. Kőkemény, vagány kiscsaj, akivel csúnyán elbánt Vérontó, de aztán klónként visszatért, hogy egészen meglepő módon Vérontóvá változzon. Gwen és Vérontó egyesítése? Ez az őrült ötlet megéri a 2. helyet!
1. Zöld Manó
Na igen. A Manó-maszkból és –ruhából igazi szörnyeteg lett, a röpdeszkából hatalmas ugrások, a tökbombákból testből generálható tűz – de Norman Osborn beteg, ugyanakkor zseniális elméje megmaradt. Nem egyszer okozott fejfájást a S.H.I.E.L.D.-nek és Nick Furynak, és kétségkívül az Újvilág egyik legnagyobb gonosztevője volt, aki méltó ellenfele volt Pókembernek, és radikálisan különbözött eredeti változatától.
A LEGEMLÉKEZETESEBB PILLANATOK
Mely sztorik mely jelenetei voltak rám a legnagyobb hatással vajon az elmúlt években? Most ez is kiderül! Íme a legemlékezetesebb pillanatok listája:
5. A Fenegyerek bedurvul (#110)
Ki gondolta volna, hogy egy állítólagos hős idáig merészkedik majd? A Fenegyerek, beosonva a Vezér lakosztályába, kis híján megölte annak feleségét, Vanessa Fisket a bosszúvágytól hajtva. Már-már elroppantotta a nő nyakát, és valószínűleg meg is teszi, ha Pókember nem állítja le. Yikes!
4. A Fekete Macska lehányja Pókembert (#85)
Hát kell ezt magyarázni? A klasszikus sorozat egyik legnagyobb és legérdekesebb románca az Újvilágban egycsapásra véget ér, amikor a Fekete Macska megtudja, hogy Pókember még csak 15 éves. Szegény Peter, egyből nyakon kapja Felicia reakcióját… Kétségkívül az egyik leghumorosabb jelenet a sorozat történetében.
3. Gwen Stacy klónja Vérontóvá változik (#100)
A 100. jubileumi szám és talán a teljes Clone Saga legérdekesebb húzása a Gwen-Vérontó egyesítés volt. Miféle elvetemült ötlet összerakni egymással a mindenki által szeretett Gwen Stacyt és a vérengző, kontrollálhatatlan szörnyeteget, Vérontót, aki nem mellesleg meg is ölte Gwent? Váratlan fordulat, semmi kétség, és a War of the Symbiotes sztori remek kiindulópontja. (Ezek után mondjuk nekem már sok volt, hogy Mary Jane-ből is szörny lett…)
2. Pókember látszólagos halála (#133)
A sorozat utolsó számában Peter Parker látszólag elhunyt. Na persze, mind tudjuk, hogy előbb-utóbb vissza fog térni, és semmiképp sem halhatott meg, de addig is új Pókemberünk lesz. Szép lezárása volt szerintem ez a sorozatnak: hogy másképp is végződhetett volna a történet, mint Pókember „halálával”, nemde? A vízben hányódó, szétszaggatott maszk meg különösen drámai volt.
1. Peter Parker és Kitty Pryde összejönnek (Annual #1)
Jó, ugye senki nem gondolta, aki csak egy kicsit is ismer már, hogy nem ezt fogom első helyre rakni? Gondolom, nem kell különösebb kommentárt fűznöm hozzá. A mai napig úgy hiszem, hogy Peter és Kitty tökéletes párost alkottak, és rengeteg király kis kaland születhetett volna még kettejük kapcsolatából. Halál Mary Jane-re!!!
A LEGNAGYOBB BAKIK
Mivel végig ugyanaz az író, Brian Michael Bendis jegyezte a sorozatot, így bakikból jóval kevesebb van itt, mint a többi újvilági címnél, de azért sajnos itt is előfordulnak kisebb-nagyobb hibák. Lássuk, melyek ezek!
5. Nick Furyt lefokozzák
Nick Fury, a S.H.I.E.L.D. vezetője eleinte állandóan Fury tábornokként volt emlegetve, de később, ahogy haladt a sorozat, egyszer csak átváltottak a Fury ezredes megszólításra. Mi a…? Időközben lefokozták az öreget, csak nem szóltak nekünk? Ejnye, no…
4. Hol van Nick Fury?
Sokszor hangzott el ez a kérdés Peter szájából a Death of a Goblin sztori alatt, amikor is Carol Danvers vette át a S.H.I.E.L.D. vezetését, és nem egyszer összeakasztotta a bajszát Pókemberrel. Nos, Fury ugye a Legfőbb Légió világában volt ekkor, ahol az Ultimate Power végén hagyták őt az újvilági hősök – többek között Pókember is. Ezek után érdekes, hogy Peter nem tudta, hol van…
3. Doktor Strange felmenői
Doktor Strange eredettörténete szerint az apja lett az első Doktor Strange, miután autóbalesetet szenvedett, aztán ő ugye eltűnt, és a fia, az ifjabb Stephen Strange vált a másodikká. Ehhez képest Dormammu az Ultimatum 4. számában úgy beszél Strange-hez, mint akinek több felmenője is Doktor Strange volt már korábban… Most akkor mi van? Azért azt tegyük hozzá, hogy az Ultimatum ugye Jeph Loeb műve, tehát ez nem feltétlenül Bendis bakija.
2. Ki a Fenegyerek?
Matt Murdock, ugyebár, és ezt Peter is jól tudta, hiszen az Ultimate Knights sztori során Murdock civilben kereste fel őt és invitálta meg új csapatába. Szegény Peter viszont valahogy ezt a sorsdöntő kalandot elfelejthette, hiszen az Ultimatum alatt, amikor rátalál a Fenegyerek holttestére, azért panaszkodik, hogy szerencsétlennek még a nevét sem tudta… Hát dehogynem tudtad, Peter!!! Argh!!!
1. Peter szülei
Szerintem ez kétségtelenül a legnagyobb baki a sorozatban, amihez szorosan kapcsolódik az Ultimate Origins 4. száma, melyet szintén Bendis írt, úgyhogy nincs mentség. Abban ugye kiderül, hogy Peter szülei, különösképp az apja egy titkos szuperkatona-kísérletben dolgozott olyan nevekkel, mint Bruce Banner vagy Hank Pym. Ekkor alakult át Banner először Hulkká, és megölte a tombolása során az akkor még csecsemő Peter szüleit. Na de akkor hogy készülhetett az a videofelvétel, amelyet a Venom-sztori elején láthattunk, és amelyen már Peter jóval idősebb, de még a szülei élnek és virulnak? És mikor készítette Richard Parker és az idősebb Edward Brock a „Ruhát”, ha Richard már jó pár évvel korábban meghalt? Bendis később úgy módosította a történetet, hogy a Hulk-eset során Peter szülei csak elájultak, de ott a képregényben nagyon nem úgy néznek ki…
ELADÁSI ADATOK
Nézzük a piszkos pénzügyeket! Vajon mikor volt a sorozat csúcspontja, és mikor kezdett el hanyatlani? Nos, ennyire részletesen én most nem fogok ebbe belemenni, csak kiemelek pár fontosabb számot, és megmutatom, abból éppen akkor hány példány fogyott odakint, a tengerentúlon. A teljesség igénye nélkül.
2000. szeptember
Ultimate Spider-Man #1 – 15. hely, 54 ezer eladott példány
2002. augusztus
Ultimate Spider-Man #25 – 11. hely, 96 ezer eladott példány
2003. december
Ultimate Spider-Man #50 – 4. hely, 119 ezer eladott példány
2005. április
Ultimate Spider-Man #75 – 9. hely, 84 ezer eladott példány
2006. szeptember
Ultimate Spider-Man #100 – 5. hely, 116 ezer eladott példány
2007. január
Ultimate Spider-Man #104 – 5. hely, 108 ezer eladott példány
2007. július
Ultimate Spider-Man #111 – 24. hely, 75 ezer eladott példány
2009. június
Ultimate Spider-Man #133 – 29. hely, 57 ezer eladott példány