Filmhírcsomag v3 1.30

Sínen van a Cowboy Bebop-mozi!

A Variety értesülései szerint (és nekik miért is ne hinnénk?) megszületett a megegyezés: sokak kedvenc anime-sorozatából élőszereplős, amerikai illetőségű mozifilm készül, főszerepben a sztoikus arcú Keanu Reeves-szel. Egyik szemem sír, a másik nevet. Nevet, mert a Cowboy Bebop az egyik (ha nem a) kedvenc anime-szériám, és sír, mert félek, hogy elbarmolják.
Shinichiro Watanabe bábáskodott az 1998-as keltezésű sorozat születésénél, a direkt nemzetközi piacra szánt széria alkotói viszont legmerészebb álmaikban sem gondolták volna, hogy „gyermekük” ekkora népszerűségre tesz szert. A hihetetlen sikerből adódóan a csupán huszonhat epizódot számláló széria megélt azóta egy egészestés animációs filmet, két manga-folyamot és szintén két darab számítógépes játékot. A Cowboy Bebop rövid idő alatt kultusz státuszt vívott ki magának, nézzük meg, hogy a pofátlanul makulátlan képlet alapján működő sztorifolyam miként válhatott egy generáció elsőszámú hivatkozási pontjává!
2071-ben járunk, egy borzalmas kimenetelű csillagkapu-baleset miatt az emberiség szétszóródott az univerzum legtávolabbi zugaiba. A bűnözés virágzik, a rendőrség tehetetlen, egy új társadalmi réteg szeretne közelebb férkőzni ahhoz a bizonyos mézes csuporhoz: a törvényesség és az illegalitás között egyensúlyozó fejvadászok lesznek a galaxis egyetlen reményei. A Cowboy Bebop a Bebop nevű hajó legénységét (Spike Siegelt, a végtelenül laza pisztolyhőst, Jet Blacket, a marcona ex-zsarut, Faye Valentinet, a csélcsap szélhámosnőt, Ed-et, az idiótán eklektikus komputer-hackert és Eint, a hiperintelligens kutyát) és annak kalandjait követi nyomon. Az amerikai filmektől megszokott, és a fejvadász-filmekre (már ha van ilyen) jellemző feladatorientált elbeszélés helyét a nihilista történetszövés veszi át, Watanabéék a helyzet-, illetve jellemkomikumokra épülő cselekményt lélegzetelállító akciókkal és látványos helyszínekkel fűszerezték.
A Cowboy Bebop az anakronizmus iskolapéldája, a sci-fiktől megszokott tárgyi világot nem a megszokott formájában látjuk viszont, így férhet meg egymás mellett az őrületes sebességgel zajló űrsiklócsata egy, a jól ismert mozgatórugók szerint működő pisztolypárbajjal. Ez az eszeveszett fragmentáltság már a bevezető ’70-es évek detektívfilmjeire hajazó képeiről is elmondható, Spike sziluettjét számtalan geometrikus forma robbantja elemeire, hogy egy következő beállításban újra összeállítsa. Szembeötlő a western és a film noir zsánereinek hatása, valamint a Bruce Lee nevével fémjelzett kung-fu filmek befolyása. Spike-ot mintha Bruce Lee-ből és Piszkos Harryből gyúrták volna, szűkszavú karaktere a tökös zsaruk és rettenthetetlen harcművészek méltó leszármazottja. Minden figura (talán az Ein nevű blöki az egyetlen kivétel) nyomasztó terhet visel a vállán, a súlyos traumákat nyögő karakterek múltja sötét titkokat rejt, szerelem, árulás és kellemetlen meglepetések hagytak lemoshatatlan nyomot a személyiségükön.
És az igazi bravúr az, hogy ezeket a rejtett motivációkat a Watanabe-stáb huszonhat részen keresztül tárja elénk, az effajta sorozatokhoz hasonló pilot-epizódról így le kell mondanunk. Nem készen kapott és az utolsó részletig felskiccelt karaktereket kapunk, a bennük rejlő titok lesz az, ami újabb és újabb huszonöt percnyi mozgókép megtekintésére sarkall. Ravasz flashback-szekvenciák útján tárul elénk Spike sötét múltja és szívfacsaró szerelme, Jet Black rendőrkarrierje, vagy éppen Faye Valentine memóriavesztéssel járó, teljesen megfoghatatlan előélete. A mozaikszerűen szerkesztett epizódok középpontjában mindig egy aktuálisan megoldandó feladat áll, amiről azonban később kiderül, hogy adott esetben sokkal több köze van az egyik, a néző által már megkedvelt (anti)hőshöz, mint azt eleinte gondolta volna. Az információadagolás iskolapéldája ez, amihez foghatót eddig keveset láttam. Nemhogy anime-sorozatban, élőszereplős szériában sem.
A Cowboy Bebop cirka 650 percét pop-kulturális, filmes és zenei utalásokkal tömték tele. A különböző epizódok címei zenei fogalmak újrahasznosításából (Gateway Shuffle – a shuffle egy 3/4-es, főleg blues zenében használt ritmusra utal; Waltz for Venus – waltz, mint keringő), vagy jól ismert zenekarok slágereinek sci-fi sorozatra való aktualizálásából (Honky Tonk Women, Toys in the Attic – The Rolling Stones, Stairway to Heaven – Led Zeppelin, Bohemian Rapsody – Queen) erednek, főleg a klasszikus rock, blues, vagy beat isteneire irányítva a figyelmet. Felfedezhetünk konkrét, más mozgóképes alkotásokra mutató idézeteket is (Bolond Pierrot, Alien, Szárnyas fejvadász, Ponyvaregény). A soundtrack kizárólag jazzes és/vagy bluesos muzsikákból áll (vö. anakronizmus), hatalmas virtuális vállveregetés illeti érte Yoko Kanno zeneszerzőt.
Átolvasva az eddigieket, majdnem lehetetlennek találom az amerikai filmesek törekvését, valószínűleg a sorozat lényege, a magja fog elveszni az amerikanizált, popcorn-konform átdolgozásban (csak nehogy egy újabb Speed Racer legyen belőle!). Keanu Reeves még hagyján, ha nem alszik el forgatás közben, még képes a nihilista lazaság és az őrjítő pisztolypárbajok abszolválására, inkább a nevesincs Peter Craig forgatókönyvétől tartok. Öröm az ürömben, hogy az eredeti csapat nagy része (Kenji Uchida, Shinichiro Watanabe associate producerek lesznek, vállvetve az eredeti sorozat írójával, Keiko Nobumotoval, a széria producere, Masahiko Minami pedig a jenki produkció elsőszámú tanácsadója lesz). A film bemutatóját 2011-re tűzték ki, addig még bőven van idejük, hogy összeszedjék magukat, illetve hogy kiosszák a szerepeket. (filmpont.hu)

Tintin

Spielberg Peter Jackson a Tintin képregény-széria mozis franchise-á duzzasztásán dolgoznak éppen, mely munkafolyamatba besegít a két megaösszegekkel operáló megadirektornak a Shaun of the Dead és a Hot Fuzz műfajkomédiák forgatókönyvével (és persze rendezésével) már bizonyító Edgar Wright, vele együtt pedig jön Thomson és Thompson szerepére Simon Pegg meg Nick Frost. A főszereplő Tintin-t a Billy Elliotból és a Hallam Foe-ból már ismerős Jamie Bell alakítja, Red Rackhem-et pedig Daniel Craig. Rajtuk kívül megtaláljuk még Andy „Gollam” Serkist és Mackenzie Crook-ot, akiről most halvány fogalmam sincs, ki lehet. A forgatást egyébiránt ma kezdték el, a premier napja pedig még homályba veszően távol van, valahol a 2011-es esztendőben. Ha pedig sokatok elképedt, hogy miért tart ilyen soká a film elkészítése, akkor megmondom: a Beowulf-hoz hasonló 3D-s technikával fogják majd bemutatni.
Spielbergék egyébként trilógiában gondolkodnak: az első résznél még övé lesz a rendező-szék, a másodiknál Jackson-é, a harmadiknál pedig nem tudjuk. (videodrome.freeblog.hu)

Jamie Bell játssza a címszerepet a Peter Jackson produkciójában és steven Spielberg rendezésében készülő THE ADVENTURES OF TINTIN: THE SECRET OF THE UNICORN munkacímet viselő 3D-animációs filmben, amely olyan mo-cap technológiát használ majd, mint pl. a BEOWULF. A film sztorija egy hajómodell körül forog, melyben egy kincshez vezető térkép lapul. Erre a stuffra elég sokan vadásznak, köztük Red Rackham, a kalóz, akit Daniel Craig testesít meg. További szerepekben feltűnik Simon pegg és Nick Frost (mint Thomson és Thompson detektívek), valamint Andy Serkis, Toby Jones és Mackenzie Crook. A forgatókönyvet többek között Edgard Wright csinosítgatja, a bemutatót 2010-re tervezik. S ha ez még nem lenne elég, Spielberg és Jackson franchise-ban gondolkodik, melynek második részét valószínűleg PJ rendezné. Ide vele. (aeonflux.freeblog.hu)

A Tintin-film forgatása szinte csak napok kérdése, még mindig nem ismert a színészek (köztük a főszerepet alakító riporter) kiléte. A készítők az utolsó percig csigáztak minket, ám ma, a forgatás megkezdéséhez igazodva a Paramount és a Sony ma hivatalos sajtóközleményt adott ki, melyben nem csupán összefoglalja az eddigi értesüléseket, hanem az eddig el nem kelt szerepeket is kiosztja.
Azt eddig is tudtuk, hogy az első részt, Az Unikornis titkát Steven Spielberg rendezi, és hogy a riporter kissé habókos barátját, Haddock kapitányt alakító Andy Serkis mellett feltűnik Simon Pegg és Edgar Wright is, a két csetlő-botló detektív, Thomson és Thompson (vagy az eredeti szerint Dupond és Dupont) szerepében. A két cég mai tájékoztatója szerint a filmhez aláírt Gad Elmaleh, Toby Jones és Mackenzie Crook is. Tintint az egykor Billy Elliottként megismert Jamie Bell játssza majd, és fontos szerepet kap a filmben Daniel Craig is; ő alakítja Vörös Rackhamot, a kalózkapitányt, akinek évszázadokkal korábban elrejtett kincsét szeretnénk hőseink felkutatni.
A két film alapjául szolgáló két füzet, Az Unikornis titka, illetve A Vörös Rackham kincse már a képregényben is egymás után következett, és kiegészítették egymást. Az első rész forgatókönyvét Steven Moffat, Edgar Wright és Joe Cornish közösen írta. A forgatás a mai napon meg is kezdődött, ám a film csak 2011-ben kerül a mozikba. A folytatást Peter Jackson rendezi, és valószínűleg ő (vagy Spielberggel közösen) dirigálja a harmadik epizódot is – ám ennek címe és története egyelőre ismeretlen. (odeon.hu)

Steven Spielberg folytatja Tintin-projektjét és leszerződtette az angolok két humorágyúját, Nick Frostot és Simon Pegget a két nyomozó, Thomson és Thompson szerepére.
Meglepő dolog, ha egy Spielberg-filmtervnek komoly akadályokkal kell megküzdenie, hogy végre révbe érhessen a projekt. Pedig a Tintin-mozi már évek óta húzódik és a legutóbbi hírek arról szóltak, hogy egy darabig leállnak az előkészületek. Most azonban újabb szereplők csatlakoztak a filmtervhez.
Nick Frost és Simon Pegg neve a humort kedvelő olvasóknak nem csenghet ismeretlenül, hiszen mind a Vaskabátok, mind pedig a Haláli hullák hajnala kellemes perceket okozhatott a számukra. A Spielberg rendezésében – végül mégis – elkészülni látszó Tintin filmben a két komikus Thomson és Thompson szerepén osztozik majd. A tervek szerint 2010-ben mozikba kerülő film az 1942-es Az unikornis titka és az 1944-es Red Rackham kincse című képregényeket dolgozza fel.
A jelenleg producerként tevékenykedő Peter Jackson pedig a szintén esedékes második mozifilmet már rendezőként jegyzi majd. (sg.hu)

Coraline

A Dakota Fanning és Keith David hangját szerepeltető film Coraline-ről szól, aki egy titkos ajtót használva átjut egy párhuzamos világba, amely nagyjából hasonló sajátjához, annyi a különbség, hogy itt a lehetetlen is mindennapinak számít. A dolgok hamar rosszra fordulnak, igazi anyja gonosz énje megpróbálja örökre ott tartani, Coraline pedig csak saját magára és egy beszélő, szarkasztikus fekete macskára számíthat a hazajutásban. A bemutató február hatodikára esedékes az USÁban, addig is – itt van egy két perces előzetes. (videodrome.freeblog.hu)

10 éves lett SpongyaBob Kockanadrág

Szinte hihetetlen, de idén ünnepli tizedik születésnapját a Nickelodeon legnépszerűbb alakja, a hazánkban is töretlen népszerűségnek örvendő SpongyaBob Kockanadrág. Ennek alkalmából dokumentumfilm készül a sorozatról.
Patrick Creadon és Christine O’Malley, a Wordplay és I.O.U.S.A. című dokumentumfilmek készítői írják és rendezik a Nickelodeon legnépszerűbb alakjának elmúlt tíz évét bemutató, kerek egy órás műsort. A SpongyaBob Kockanadrág – A dokumentumfilm júliusban kerül adásba az MTV minden csatornáján.
A SpongyaBob Kockanadrág több mint hét éve a 2-11 közötti korosztály legnézettebb rajzfilmsorozata, melyet 25 nyelvre fordítottak le és közel 171 országban sugározza az MTV. Ez egyébként a Music Television történetének legszélesebb körben terjesztett műsora. A forgatás kezdetének dátuma még nem ismert, de remélhetőleg hazánkban is műsorára tűzi valamelyik csatorna. (sg.hu)

Oldalak: 1 2