Betekintés a magyar vonatkozású külföldi képregények világába

unnamed (21)A szegedi kiállítás záró-akkordjaként olyan az Egyesült Államokban megjelent angol nyelvű képregényeket lehetett szemrevételezni, amelyek valamilyen magyar vonatkozással bírtak. Többségükben, csak 1-2 panelen szerepelt az a felirat, hogy a történet Budapesten vagy éppen Magyarországon játszódik, de semmilyen ismertebb épület, személy vagy hazánkhoz kötődő esemény nem volt felismerhető a képkockákon.

Mégis kiemelnék pár „gyöngyszemet”, amelyek azért a látogatók emlékezetébe vésődhettek.

Egy 1958-ban megjelent kiadvány, a Treasue Chest (Vol.14. No. 5.), például Szent István király történetét mesélte el hitelesen pár oldalon. De volt kettő önéletrajzi ihletésű mű is, az egyik Miriam Katintól, aki a szülei és gyermekkora sanyarú történetét mesélte el az 1940-es évekbeli, Németország által megszállt Magyarországon, míg a másik, a Tom Galambos által készített From Hungary, egy kanadai leszármazó igaz történetébe adott bepillantást, aki a szüleiről és a nagyszüleiről készítette művét, akik az 1956-os forradalom idején illetve után hagyták el magyar szülőhazájukat. Ez utóbbi témát még 3 másik műben is feldolgozták, vagy legalábbis utaltak rá, a Battle háborús cselekményeket tartalmazó füzet 65. számában (itt megtalálható), a Stormwatch– Team Achilles 8. részében és a Chaland Anthology 2. gyűjteményes kötetében.

unnamed (14)E komolyabb hangvételű képregények mellett érdemes pár „fiktív” műről is megemlékezni. A Marvel Atlaszában egy egész oldalas leírást találhatunk Magyarországról (erről picit bővebben a Buborékhámozó 12. számában is olvashatunk). Az itt élő vámpírok és vérfarkasok mellett Báthori Erzsébet grófnő nevét emelhetjük ki, akiről az a nem túl hízelgő legenda terjedt el, hogy az örök fiatalságot kutatva, ifjú lányokat ejtett fogságba, akiknek a vérében fürdött (ez „állítólag” megfiatalította). A grófnő történetet a Dracula Lives és a DC kiadó Secret Six egyik számában is feldolgozták.

Bár a Marvel fentebb említett kiadványa szerint nem, de a Fin Fang Four Return! 1. számában Magyarország, Szerbia és Románia közé beékelve találhatjuk Fátum doktor szülőhazáját, Latvériát, amellyel nem túl jók a diplomáciai kapcsolataink, mert hazánk egyszer megpróbálta „bekebelezni” ezt a kicsiny államot. A Fantasztikus Négyes néhány részéből azt is megtudhatjuk, hogy Victor von Doom fiatalkorában nem egyszer megfordult hazánkban is.

unnamed (11)A mozikban tavasszal bemutatott Bosszú Angyalainak (a filmek címét Bosszúállóknak fordították) is van magyar kötődésük, méghozzá Henry Pym, a Hangya (a képregényekből még Óriás illetve Góliát néven lehet ismert) révén. A híres tudós egy magyar származású hölgyet, Maria Trovayat, vett feleségül, akivel nászútjuk során Magyarhonban jártak. Sajnos azonban, mint kiderült, a nő édesapja valamely forradalom (talán 1956-os?, bár erről nem esik említés) egyik vezetője volt, így bosszúból az itt ünneplő házaspárt letartóztatták, a Hangyát bebörtönözték, Mariat, mint később megtudtuk, pedig meggyilkolták. E cselekmény többször is felbukkan más Avengers részekben, mint például a Bosszúangyalok nyugati tagozatának egy számában, ahol majdnem a teljes csapatot elfogták magyarországi kalandjuk alkalmával. Innen tudhatjuk meg azt is, hogy Higanyszál (Pietro Maximoff, Quicksilver) Magyarország egyik szövetségese volt. De hogy egy frissebb történetről is beszámoljak, a 2013-as Secret Avengers 1. számában a Fekete Özvegy és Sólyomszem budapesti kalandjáról olvashattunk (erről, az első Bosszúállók-mozifilmben is említést tettek).

unnamed (13)Természetesen az X-men különböző csapatai sem kerülhették el hazánkat. Arkeaval, egyik ellenfelükkel, egy magyar kórházban ütközött meg az X-men. Az Uncanny X-Force 2. részében Fantomex a világ legszebb városába, Budapestre hozta el kedvesét. De Rozsomák (Farkas/Wolverine) és fia, Daken egyik végső összecsapása is a magyar fővárosban zajlott a saját sorozatában. Az már csak a hab a tortán, hogy az Uncanny X-men 488. részében néhány szereplő magyar nyelven is megszólalt. Magyar szavakat, mondat-foszlányokat a Secret Avengers 1. részében, a Sandman 64. számában illetve a Baltimore képújságokban is szemrevételezhetünk.

James Bondot sem hagyhatjuk ki ebből a felsorolásból, aki egy magyarországi akciója során a fővárosi panorámát is megtekinthette, valamint a Halászbástyán is feltűnt és természetesen magyarul is jól kommunikált. A 007-es ügynök e történetéből, valamint a Wetworks: Armageddon című kiadványból azért láthatjuk azt is, hogy volt néhány illusztrátor, aki utánanézett annak, hogy mit lehetne Magyarországhoz kötődően a papírra vetni. Utóbbi mű szerintem valamennyi közül a legszínvonalasabb, ugyanis a Lánchidat láthatjuk benne a maga valójában (ugyancsak ezen építmény feltűnik a már korábban említett X-Force füzetben is).

unnamed (22)

Zárszó gyanánt, még mielőtt valaki túlságosan is Marvel-pártisággal gyanúsítana meg, a DC kiadó is szép kis Magyarország-repertoárral rendelkezik. Batman többször is járt már Magyarországon. Első ízben még a Detective Comics lapjain lehettünk szemtanúi ennek, amely egy vámpíros-történetet dolgozott fel. A Batman című képregény-lap 281-283. számaiban három titkosügynök halála ügyében nyomozott a detektív, ahol az egyik szál Magyarországra vezetett. Budapesten tovább bonyolódott a cselekmény, egy Nobel-díjas fizikus, Dr. Lucas Nagy rejtélyes eltűnéséről tudhattunk meg információkat a magyar ellenállóktól, ami egy egyre valószínűbb, készülő nukleáris bűncselekmény nyomaira utalhatott (erről picit bővebben a Buborékhámozó 4. ill. 4.1 számában is olvashatunk). A JLA/Cyberforce DC/Top Cow (ez utóbbi cég az Image kiadó egy szoros partnere) közös történetben az Igazság Ligájának tagjai, Batman, Superman, Csodanő (vagy Wonder Women), Flash és a Marsbéli Vadász valamint a Cyberforce magyarországi kalandjáról olvashattunk.

unnamed (16)

A Day of Vengeance minisorozatban a cselekmény egyik meghatározó színhelye a magyar főváros volt. Shazam, akiről úgy hírlik, hogy 2019-re egy mozifilm is készül, Spectre-vel harcolt, s rombolta majdnem porig hazánk szívét. A Shadowpact 9. részében ugyanezen szervezet Etrigánnal, a démonnal (ő talán a régi Semices Superman 17. számából lehet ismert néhányak számára) csapott össze egy budapesti templomban. Etrigán egyik saját szériájában, a Demon Knights-ban, Magyarország később újfent felbukkant, mint a történések egyik színhelye.

A fotón: Szép új jövő Budapesten
unnamed (17)

Nos, röviden ennyit ízelítő gyanánt. Mint ahogy fentebb is említettem, az írás nem tartalmaz mindent (és főleg nem teljes körűen, mert volt még számos más képregény, amit be lehetett volna mutatni), ez csak egy amolyan kóstoló volt, ahol megkapargattuk a somlói galuska tetejét, de még a felső harmad sem lett alaposan megízlelve. Aki érez egy kis elhivatottságot e téma iránt, kutatgathat… mert kiapadhatatlan az alapanyag.

További fotók ebben az albumban találhatóak (minden kép kinagyítható)

Készítette: Mustabasic Damir (Bóka Attila tiszteletére ajánlva)
Szöveg utolsó módosítása: 2015. szeptember 14.

Oldalak: 1 2 3 4