A Találkozás a lengyel képregénnyel programsorozat ELSŐ előadása a zenéről szól, hiszen a képregény korántsem néma, az itt-ott felcsendülő dallamok pedig nem csak háttérzajt jelenthetnek. Jelent már meg vaskos kötet a varsói underground kultikus klubjáról, fiktív metálzenekar bukásáról, interjú a lengyel reggae központi figurájával, de legalább ilyen emlékezetes az is, ahogyan a Csak nyugodtan (Tylko spokojnie) lapjain egy Miles Davis CD üres trackje segíti főhősünk utolsó heteit.
A bevezető előadás a lengyel képregény gazdag zenei világából mutat be néhány példát, utána pedig a résztvevők kötetlen beszélgetés és „képregénysimogató” keretében bele is lapozhatnak a legtöbb megemlített kötetbe.
A Találkozás a lengyel képregénnyel programsorozat MÁSODIK eseménye a Szabadság lakótelepről szól, hiszen a lengyel kultképregény első kötete immár magyarul is olvasható a Szépirodalmi Figyelő gondozásában. Michał „Śledziu” Śledziński képregényciklusa mindennapi történeteket mond el a hangos zenét, bulikat, alkoholt és drogokat kedvelő városi fiatalság életéből. Lakótelepi utcákon bolyongó hősei – a felejthetetlen Szerpentin, Mackó, Fürtös, Gyászos meg a többiek – számára az erőszak, az unalom, kötekedő diszkópatkányok és a macskajaj jelentik a legfőbb kihívást – azaz minden, amivel napjaink fiataljainak kell megküzdenie. Az autentikus történetek és a fantasztikus képregényforma keveredéséből egy csipet szürrealizmussal és fantasztikummal fűszerezve új minőség született; mindmáig senki sem ábrázolta a lengyel fiatalokat és életüket napjaink Lengyelországában ilyen megkapó leleménnyel.
Az est vendége Papp-Zakor Ilka, a képregény fordítója.
A beszélgetést követő „képregénysimogató” keretében a résztvevők belelapozhatnak a gyűjteményes sorozat lengyelül eddig megjelent négy kötetébe, illetve meg is vásárolhatják a magyar kiadást.
A Találkozás a lengyel képregénnyel programsorozat HARMADIK előadását az ön/életrajzi képregényeknek szenteljük. A kétezres évek elején Magyarországot alig megelőzve jelent meg lengyel fordításban az önéletrajzi ihletésű képregények két klasszikusa: Art Spiegelman Mausa és Marjane Satrapi Persepolisa. A lendület azonban nem torpant meg itt, számos további meghatározó mű jelent meg, köztük Sacco és Delisle harctéri és hátországi riportjai, Alison Bechdel és Craig Thompson coming-of-age-, vagy Daniel B. és Frederik Peeters epilepszia és HIV-fertőzés tapasztalatával átitatott családtörténetei. Jó táptalajt jelentettek, hiszen mára a lengyel képregényben Varsó utolsó hippije éppúgy hőssé válhat, mint a katowicei-kattowitzi születésű szürrealista szobrász, Hans Bellmer, mesélhet magáról varsói szórólapos, politikus és aktivista évekig állandó rovatban, központi kérdéssé válhat a szülővé válás – ahogyan a lengyel rendszerváltás és a XX-XXI. századi kivándorlási hullámok személyes tapasztalata is.
A bevezető előadás a lengyel ön/életrajzi képregények gazdag világából mutat be néhány példát, utána pedig kötetlen beszélgetés és „képregénysimogató” keretében a résztvevők bele is lapozhatnak a legtöbb megemlített kötetbe.
A Találkozás a lengyel képregénnyel programsorozat NEGYEDIK előadása szláv mitológiai motívumok nyomába ered. Ugyan emlékezetes az Amerikai istenek Csernobogja és az újdonság erejével hathat, hogy a Vaják strigára is vadászik két troll között, mégsem könnyű szláv istenként vagy démonként a popkultúrában érvényesülni. A lengyel képregény viszont szerencsére megidézi a krakkói Wawel feneketlen gyomrú sárkányát, a halálos pillantású varsói baziliszkuszt, sőt a főváros címerében kardot rántó sellő történetét is újramesélik időről időre az alkotók. Szó esik majd mellettük veszedelmes és barátságos boszorkányokról, mindenféle lidércekről és a régi istenekről is, akik hol cuki gyerekképregényben, hol pedig egészen sötét horrorokban bukkannak fel.
A bevezető előadás a lengyel képregényben felbukkanó szláv mitológia motívumokból mutat be néhány példát, utána pedig a résztvevők kötetlen beszélgetés és „képregénysimogató” keretében bele is lapozhatnak a legtöbb megemlített kötetbe.
A házigazda minden esetben: Kellermann Viktória műfordító, kulturális menedzser
A Lengyel piac és kultúra eseménye (Bartók Béla út 33, Budapest 1118, Magyarország – Időtartam: 1 óra 30 perc)
Találkozás a lengyel képregénnyel: