Magyarországon immár második alkalommal és eddig egyedülálló módon kerül sor arra a képregény kiállításra a Siklósi Vár második emeleti galériájában, amely egyben a műfaj magyarországi történetének áttekintését is nyújtja.
A kiállítás koncepciója, alapvető célja, hogy magas színvonalú és nagyszabású kiállításon, hangulatos, történelmi környezetben minél szélesebb spektrumon mutassa be Magyarország képregény termését és ennek szerzőgárdáját.
Időtartama: szeptember 22.- október 14.
Megnyitó: 2007. szeptember 22. szombat délután 14. 00
Program:
15: 00 Kerekasztal-beszélgetés a magyar képregény múltjáról, jelenéről, jövőjéről a szakma jeles képviselőivel.
Helyszín: Siklósi Vár Konferenciaterme
Résztvevők:
Magyarországon immár második alkalommal és eddig egyedülálló módon kerül sor arra a képregény kiállításra a Siklósi Vár második emeleti galériájában, amely egyben a műfaj magyarországi történetének áttekintését is nyújtja.
A kiállításunk koncepciója, alapvető célja, hogy magas színvonalú és nagyszabású kiállításon, hangulatos, történelmi környezetben minél szélesebb spektrumon mutassuk be Magyarország képregény termését és ennek szerzőgárdáját. A kiállítást ebben az évben kibővítjük a Magyar Képregény történetét felölelő tárlókban elhelyezett relikviáival. Elsősorban régi, ma már nehezen fellelhető – képregényeket tartalmazó – újságokat, képregény-füzeteket és albumokat tekinthet meg itt az érdeklődő, de lesz néhány eredeti vázlatrajz is a kiállításban. (A tárlók anyaga a Kiállítás ötletgazdájának és főszervezőjének Rochi Ernőnek magángyűjteményéből származik.)
További újdonság, hogy idén szakmai program is kapcsolódik a Kiállításhoz, amely a magyar képregény mai helyzetével, időszerű kérdésekkel foglalkozik. A beszélgetésben több fővárosi és vidéki képregény-rajzoló és kiadó részt vesz, moderátora Rochi Ernő lesz.
Szeretnénk ennek a kiállításnak hagyományt teremteni – a Siklósi Szalon mintájára – és minden évben más-más tartalommal megrendezni. Távolabbi célkitűzéseink közé tartozik, hogy 2010-re – Pécs Európa Kulturális Fővárosa programjaihoz kapcsolódva – nemzetközivé szélesítsük képregény kiállításunkat, ahol az európai képregények eredeti oldalai is megjelenhetnének alkotóikkal együtt.
Részletes ismertetés:
A képregény, elbeszélések, történetek vizuális megjelenítésére szolgáló alkalmazott grafikai művészet. Európa legtöbb országában legalábbis így tekintenek rá, Franciaországban, a Benelux államokban, Olaszországban, Németországban, Lengyelországban, hogy csak néhány fontosabbat említsünk. Ezekben az országokban nemcsak, hogy népszerű a képregény minden ága, műfaja, de azok elsősorban a felnőtt vásárlók számára készülnek és alkotóik megbecsült művésznek, számítanak, nem ritka, hogy több nyugati képregény rajzoló, egyúttal szobrászként, vagy festőművészként is elismert alkotó.
Európa nagy részén tehát a képregény nemcsak elfogadható a közvélemény számára, de egyenesen a Kilencedik Művészetként emlegetik.
Magyarországon, sajnos a mai napig nem igazán ismerik és sok esetben megvetéssel, kezelik.
Kiállításunk elsődleges célja segítséget nyújtani az ilyen tévhitek eloszlatásában és úgy a sajtó tisztelt képviselőivel, mint a nagyközönséggel megismertetni ezt az igen sokrétű műfajt.
A kiállítás az 1957 óta, közismert újságokban (Füles, Képes Újság, Népszava, Magyar Ifjúság, Pajtás, Kölyök, Tábortűz, Lobogó) és részben önálló albumok formájában megjelent képregények eredeti oldalaiból szemezget.
Rekonstrukciós eljárást csak ott alkalmaztunk, ahol az eredeti oldalak már elvesztek, vagy tulajdonosuk nem bocsátotta rendelkezésre, a képek 90%-a eredeti. A rajzok nagy méretben készültek (A/2 és A/3) és ebben a formában igen látványosak. Lavírozott tónusos, színes festett és fekete-fehér tusrajzzal készült alkotások egyaránt lesznek.
Sokunk gyermekkori képregényei köszönnek majd vissza a tárlaton. 20 magyar alkotó, mintegy 130 eredeti rajza lesz látható mintegy 84 méter falfelületen oldalpárokba rendezve.
Különlegességként publikálatlan, eddig még ki nem adott képregények eredeti oldalai is láthatók lesznek, illetőleg olyan oldalak, amelyeken követhetőek lesznek a képregény rajzolás egyes fázisai (ceruzarajz, ennek tussal kihúzott változata, és végül a kiszínezett oldal).
A kiállítók közül néhány fontos név:
A résztvevők teljes névsora: Cserkuti Dávid, Csordás László, Dargay Attila, Farkas Clarissa, Fazekas Attila, Fehér Zoltán (Zorro), Gergely László, Gugi Sándor, Korcsmáros Pál, Matheika Gábor, Podmaniczky Ferenc, Sarlós Endre, Sebők Imre, Sváb József, Szendrei Tibor, Szenes Róbert, Szemere Antal, Szitás György, Tebeli Szabolcs (Brazil), Topálovits Pál, Vass Mihály, Zórád Ernő.
Kiállítandó művek:
Korcsmáros Pál képregényei
Sebők Imre képregényei képregényei
Gugi Sándor képregénye(i)
Zórád Ernő képregényei
Fazekas Attila képregényei
Podmaniczky Ferenc képregényei
Gergely László képregényei
Dargay Attila képregényei
Sváb József képregényei
Szitás György képregényei
Szemere Antal képregényei
Tebeli Szabolcs képregényei
Szendrei Tibor képregényei
Csordás László képregényei
Szenes Róbert képregényei
Sarlós Endre képregényei
Farkas Clarissa képregényei
Fehér Zoltán képregényei