REJTŐzködő irodalom

„Van egy igazi nevem, és van egy álnevem. Egyiket sem tudom pontosan.”

Reich Jenő, P. Howard, Gibson Lavery, Rejtő Jenő. Négy név, egy igazi és három ál, rejtőzködés gyanánt. Igazából egyikről sem tudunk túl sokat. Ki lapulhat-e nevek mögött? Milyen ember, író alkotott két évtized alatt közel félszáz regényt, akire ráaggattuk a magyar ponyvairodalom legnagyobb alakjának címkéjét? Ezekre a kérdésekre keressük, és találhatjuk a választ egy szórakoztató nyomozás kíséretében a Debreceni Irodalom Háza időszaki kiállításán, mely a talányosnak ígérkező REJTŐzködő Irodalom név mögött lapul.

„Aki engem nagyon keres, azzal előfordulhat, hogy megtalál véletlenül.”

A Debreceni Irodalom Háza kiállítása és múzeumpedagógiai foglalkozása Rejtő egyik életrajzi momentumát alakítja debreceni legendává. Történetünk szerint a szerző 1931-ben nyomtalanul eltűnt. A korabeli sajtó újságcikkekben tette közzé az eseményt, és rendszeresen közvetített a rendőri detektívmunka tényállásáról: „Megírtuk már, hogy a farsang keddjének bolondestéje után nyomtalanul eltűnt a fővárosból Rejtő Reich Jenő, az ismert társaságbeli fiatalember. (…)” A debreceni nyomozást egy állítólagos pletyka indítja el, miszerint a szerzőt eltűnését követően a városban látták, majd Fülig Jimmy szerkesztőségbe küldött levele adja az első nyomot. A Debreceni Irodalom Házába látogató a megelevenedő rejtői regényalakok segítségével kalandos és szórakoztató módon lelheti meg az író nyomait, végül, ha szerencsés, találkozhat is vele.

REJTŐzködő irodalom – Rejtő Jenő időszaki kiállítás

Nyomába eredünk a magyar ponyvairodalom legnagyobb mesterének. Kalandos rejtvények között kutatjuk a rejtői regényvilág szövevényét, szerzőjük alakját, a képregény adaptációk 60-70-es évekbeli és felújított variánsait.

A kiállítás 2017. november 9-ig látogatható

Forrás: derimuzeum.hu