Eisner 2009

Az idei San Diego Comic Con adott otthont az Eisner-ceremóniának, melynek keretein belül átadták a szakma legrangosabb díját, a képregények Oscar-díjának tartott szobrocskákat…

A díj egyébként Will Eisner-ről kapta a nevét, aki a képregénytörténelem egyik legavatottabb és legtehetségesebb személyisége volt egészen 2005-ben bekövetkezett haláláig.

Az idei jelöltek, illetve a nyertesek:

Legjobb rövid képregény

  • “Actual Size” – Chris Ware, Kramers Ergot 7 (Buenaventura Press)
  • “Chechen War, Chechen Women” – Joe Sacco, I Live Here (Pantheon)
  • “Freaks” – Laura Park, Superior Showcase #3 (AdHouse)
  • “Glenn Ganges in ‘Pulverize’” – Kevin Huizenga, Ganges #2 (Fantagraphics)
  • “Murder He Wrote” – Ian Boothby, Nina Matsumoto, és Andrew Pepoy, The Simpsons’ Treehouse of Horror #14 (Bongo)

Legjobb folytatásos képregény

  • All Star Superman – Grant Morrison és Frank Quitely (DC)
  • Fables – Bill Willingham, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Niko Henrichon, Andrew Pepoy, és Peter Gross (Vertigo/DC)
  • Naoki Urasawa’s Monster – Naoki Urasawa (Viz)
  • Thor – J. Michael Straczynski, Olivier Coipel, Mark Morales, és mások (Marvel)
  • Usagi Yojimbo – Stan Sakai (Dark Horse)

Legjobb mini

  • Groo: Hell on Earth – Sergio Aragonés and Mark Evanier (Dark Horse)
  • Hellboy: The Crooked Man – Mike Mignola és Richard Corben (Dark Horse)
  • Locke & Key – Joe Hill és Gabriel Rodriguez (IDW)
  • Omega the Unknown – Jonathan Lethem, Karl Rusnak, és Farel Dalrymple (Marvel)
  • The Twelve – J. Michael Straczynski és Chris Weston (Marvel)

Legjobb új sorozat

  • Air – G. Willow Wilson és M. K. Perker (Vertigo/DC)
  • Echo – Terry Moore (Abstract Studio)
  • Invincible Iron Man – Matt Fraction és Salvador Larocca (Marvel)
  • Madame Xanadu – Matt Wagner, Amy Reeder Hadley és Richard Friend (Vertigo/DC)
  • Unknown Soldier – Joshua Dysart és Alberto Ponticelli (Vertigo/DC)

Legjobb gyerekeknek szóló képregény

  • Amulet, Book 1: The Stonekeeper – Kazu Kabuishi (Scholastic Graphix)
  • Cowa! – Akira Toriyama (Viz)
  • Princess at Midnight – Andi Watson (Image)
  • Stinky – Eleanor Davis (RAW Junior)
  • Tiny Titans – Art Baltazar és Franco (DC)

Legjobb fiataloknak szóló képregény

  • Coraline – Neil Gaiman, adaptálta: P. Craig Russell (HarperCollins Children’s Books)
  • Crogan’s Vengeance – Chris Schweizer (Oni)
  • The Good Neighbors, Book 1: Kin – Holly Black és Ted Naifeh (Scholastic Graphix)
  • Rapunzel’s Revenge – Shannon Dean Hale és Nathan Hale (Bloomsbury Children’s Books)
  • Skim – Mariko Tamaki és Jillian Tamaki (Groundwood Books)

Legjobb humoros képregény

  • Arsenic Lullaby Pulp Edition No. Zero – Douglas Paszkiewicz (Arsenic Lullaby)
  • Chumble Spuzz – Ethan Nicolle (SLG)
  • Herbie Archives – “Sean O’Shea” (Richard E. Hughes) és Ogden Whitney (Dark Horse)
  • Petey and Pussy – John Kerschbaum (Fantagraphics)
  • Wondermark: Beards of Our Forefathers – David Malki (Dark Horse)

Legjobb antológia

  • An Anthology of Graphic Fiction, Cartoons, and True Stories, vol. 2 – szerk.: Ivan Brunetti (Yale University Press)
  • Best American Comics 2008 – szerk.: Lynda Barry (Houghton Mifflin)
  • Comic Book Tattoo: Narrative Art Inspired by the Lyrics and Music of Tori Amos – szerk.: Rantz Hoseley (Image)
  • Kramers Ergot 7 – szerk.: Sammy Harkham (Buenaventura Press)
  • MySpace Dark Horse Presents – szerk.: Scott Allie and Sierra Hahn (Dark Horse)

Legjobb webcomic

Legjobb valóságon alapuló képregény

  • Alan’s War – Emmanuel Guibert (First Second)
  • Blue Pills: A Positive Love Story – Frederik Peeters (Houghton Mifflin)
  • Fishtown – Kevin Colden (IDW)
  • A Treasury of XXth Century Murder: The Lindbergh Child – Rick Geary (NBM)
  • What It Is – Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Legjobb új kötet

  • Alan’s War – Emmanuel Guibert (First Second)
  • Paul Goes Fishing – Michel Rabagliati (Drawn & Quarterly)
  • Skim – Mariko Tamaki és Jillian Tamaki (Groundwood Books)
  • Swallow Me Whole – Nate Powell (Top Shelf)
  • Three Shadows – Cyril Pedrosa (First Second)

Legjobb reprint kötet

  • Berlin Book 2: City of Smoke – Jason Lutes (Drawn & Quarterly)
  • Hellboy Library Edition, vols. 1 and 2 – Mike Mignola (Dark Horse)
  • Sam & Max Surfin’ the Highway anniversary edition HC – Steve Purcell (Telltale Games)
  • Skyscrapers of the Midwest – Joshua W. Cotter (AdHouse)
  • The Umbrella Academy, vol. 1: Apocalypse Suite deluxe edition – Gerard Way és Gabriel Bá (Dark Horse)

Legjobb archív gyűjtemény (comic stripek)

  • The Complete Little Orphan Annie – Harold Gray (IDW)
  • Explainers – Jules Feiffer (Fantagraphics)
  • Little Nemo in Slumberland, Many More Splendid Sundays – Winsor McCay (Sunday Press Books)
  • Scorchy Smith and the Art of Noel Sickles (IDW)
  • Willie & Joe – Bill Mauldin (Fantagraphics)

Legjobb archív gyűjtemény (képregény)

  • Breakdowns: Portrait of the Artist as a Young %@&*! – Art Spiegelman (Pantheon)
  • Creepy Archives – various (Dark Horse)
  • Elektra Omnibus – Frank Miller és Bill Sienkiewicz (Marvel)
  • Good-Bye – Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)
  • Herbie Archives – “Sean O’Shea” (Richard E. Hughes) és Ogden Whitney (Dark Horse)

Legjobb külföldi képregény amerikai kiadása

  • Alan’s War – Emmanuel Guibert (First Second)
  • Gus and His Gang – Chris Blain (First Second)
  • The Last Musketeer – Jason (Fantagraphics)
  • The Rabbi’s Cat 2 – Joann Sfar (Pantheon)
  • Tamara Drewe – Posy Simmonds (Mariner/Houghton Mifflin)

Legjobb külföldi képregény amerikai kiadása (Japán)

  • Cat Eyed Boy – Kazuo Umezu (Viz)
  • Dororo – Osamu Tezuka (Vertical)
  • Naoki Urasawa’s Monster – Naoki Urasawa (Viz)
  • The Quest for the Missing Girl – Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
  • Solanin – Inio Asano (Viz)

Legjobb író

  • Joe Hill, Lock & Key (IDW)
  • J. Michael Straczynski, Thor, The Twelve (Marvel)
  • Mariko Tamaki, Skim (Groundwood Books)
  • Matt Wagner, Zorro (Dynamite); Madame Xanadu (Vertigo/DC)
  • Bill Willingham, Fables, House of Mystery (Vertigo/DC)

Legjobb “művész” (rajzoló és író egyben)

  • Ricky Geary, A Treasury of XXth Century Murder: The Lindbergh Child (NBM); J. Edgar Hoover (Hill & Wang)
  • Emmanuel Guibert, Alan’s War (First Second)
  • Jason Lutes, Berlin (Drawn & Quarterly)
  • Cyril Pedrosa, Three Shadows (First Second)
  • Nate Powell, Swallow Me Whole (Top Shelf)
  • Chris Ware, Acme Novelty Library (Acme)

Legjobb rajzoló/kihúzó, vagy rajzoló/kihúzó csapat

  • Gabriel Bá, The Umbrella Academy (Dark Horse)
  • Mark Buckingham/Steve Leialoha, Fables (Vertigo/DC)
  • Olivier Coipel/Mark Morales, Thor (Marvel)
  • Guy Davis, BPRD (Dark Horse)
  • Amy Reeder Hadley/Richard Friend, Madame Xanadu (Vertigo/DC)
  • Jillian Tamaki, Skim (Groundwood Books)

Legjobb festő

  • Lynda Barry, What It Is (Drawn & Quarterly)
  • Eddie Campbell, The Amazing Remarkable Monsieur Leotard (First Second)
  • Enrico Casarosa, The Venice Chronicles (Ateliér Fio/AdHouse)
  • Scott Morse, Tiger! Tiger! Tiger! (Red Window)
  • Jill Thompson, Magic Trixie, Magic Trixie Sleeps Over (HarperCollins Children’s Books)

Legjobb borítóművész

  • Gabrial Bá, Casanova (Image); The Umbrella Academy (Dark Horse)
  • Jo Chen, Buffy the Vampire Slayer, Serenity (Dark Horse); Runaways (Marvel)
  • Amy Reeder Hadley, Madame Xanadu (Vertigo/DC)
  • James Jean, Fables (Vertigo/DC); The Umbrella Academy (Dark Horse)
  • Matt Wagner, Zorro (Dynamite); Grendel: Behold the Devil (Dark Horse)

Legjobb színező

  • Steve Hamaker, Bone: Ghost Circles, Bone: Treasure Hunters (Scholastic Graphix)
  • Trish Mulvihill, Joker (DC), 100 Bullets (Vertigo/DC)
  • Val Staples, Criminal, Incognito (Marvel Icon)
  • Dave Stewart, Abe Sapien: The Drowning, BPRD, The Goon, Hellboy, Solomon Kane, The Unbrella Academy (Dark Horse); Body Bags (Image); Captain America: White (Marvel)
  • Chris Ware, Acme Novelty Library #19 (Acme)

Legjobb beíró

  • Faryl Dalrymple, Omega: The Unknown (Marvel)
  • Jimmy Gownley, Amelia Rules! (Renaissance)
  • Scott Morse, Tiger! Tiger! Tiger! (Red Window)
  • Nate Powell, Swallow Me Whole (Top Shelf)
  • Chris Ware, Acme Novelty Library #19 (Acme)

Legjobb képregényes folyóirat

Legjobb képregényhez köthető könyv, szakirodalom

  • Bill Mauldin: A Life Up Front – Todd DePastino (Norton)
  • Brush with Passion: The Art and Life of Dave Stevens – Arnie és Cathy Fenner (Underwood)
  • Drawing Words and Writing Pictures – Jessica Abel és Matt Madden (First Second)
  • Kirby: King of Comics – Mark Evanier (Abrams)
  • The Ten-Cent Plague: The Great Comic-Book Scare and How It Changed America – David Hajdu (Picador/Farrar, Straus & Giroux)

Legjobb dizájn

  • Breakdowns: Portrait of the Artist as a Young %@&*! – Art Spiegelman (Pantheon)
  • Comic Book Tattoo – Tom Muller és Rantz Hoseley (Image)
  • Hellboy Library Editions – Cary Grazzini és Mike Mignola (Dark Horse)
  • What It Is – Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
  • Willie and Joe – Jacob Covey (Fantagraphics)

A Kirby-díjak jogi hercehurcái miatti kettéválasztásának eredményeként létrejött Harvey- illetve Eisner-díjak számítanak a legnagyobb elismerésnek manapság a képregényes körökben. Eddig olyan nagy nevek örülhettek már e szobrocskáknak, mint például Alan Moore, vagy Jeff Smith, de Frank Miller, Terry Smith, vagy Neil Gaiman sem búslakodhat, hisz minimum egy Eisner díszíti már polcaikat.

Az újonnan jövők közül érdemes kiemelni a Gerard Way-Gabriel Bá duót, akik Umbrella Academy sztorijukkal nem egy kategóriában jelöltettek. A bravúr most sajnos nem sikerült, a fontosabb díjakról lemaradtak, de ők tavaly már bezsebelték a megérdemelt elismeréseket. Bill Willinghamet, aki Fables, illetve House of Mystery történeteivel nyert, valamint Guy Davist, aki emberfelettit nyújtott a BPRD címeken remélhetőleg senkinek nem kell bemutatni.

A mostani jelöltek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy a nagykiadók közül a Dark Horse simán verte két jóval nagyobb vetélytársát: a Sötét Ló tizenhárom egyértelmű és öt, még hozzá köthető jelölésével vívta ki elsőségét. A tőlük független kiadók versenyében a Drawn & Quarterly (10) mögött nem sokkal maradt le a First Second a maga kilenc, illetve a Fantagraphics az ő hét jelölésével.

Facebook Hozzászólások